NATIONAL/INTERNATIONAL COMPETITIONS

NATIONAL/INTERNATIONAL COMPETITIONS & ACHIEVEMENTS

In 2017, our students took part in various quiz and competitions organized by government departments and various organisations, locally as well as overseas, and won many prizes, certificates and awards.

Peraduan Bicara Berirama 2017 was organized by Perbadanan Tabung Amanah Islam Brunei (TAIB) in conjunction with their 25th Anniversary. We sent a group of 19 students from Yr 9G/B/Y  and they were crowned the overall champion by beating SOAS, SMA and SM Sultan Sharif Ali.  (TIC : Ckg Hjh Normah, Ckg Siti Adiana & Ckg Noorefizah. Prizes : Cash award $1,000, a trophy and certificates for all the participatants.)

Bicara Berirama Sekolah-Sekolah Rendah 2017 sempena sambutan Hari Belia Ke-12 is organized by Co-Curriculum Dept in co-operation with Battle Pro marketing and Management Services .  The final was held on 30 Sept at Arena Pentas Festival Belia, Stadium Negara Hassanal Bolkiah.  We were the runner-up winning a cash award of $200, $100 tuition voucher each, certificates and trophy for theschool. The team consisted of 20 students (19 from Y4R + 1 Y5Y). TIC : Mdm Chua & Mdm Chong.

Pertandingan Deklamasi Sajak Sempena Sambutan Jubli Emas KDYMM Paduka Seri Baginda Sultan Yang Di-Pertuan Negara anjuran Jabatan Penddikan Kokurikulum, Kementerian Pendidikan at Pentas Perayaan on 4 Oct.

Champion        Dk Amirah Syahirunnisa’ bt Pg Hj Jaya Shahbani              Yr 6B

(team of 3)       Muhammad Ashraf bin Abdullah                                            Yr 5B

Amal Athiyyah bt Suhaidi                                                          Yr 4R

(Prizes : trophy, certificates & cash award of $150. TIC : Mdm Chong & Mdm Chua.)

4   Peraduan Bahas Bahasa Melayu Sekolah-sekolah Menengah dan Maktab-Maktab Senegara Kali Ke-45 Tahun 2017

1st runner-up   Dk Mirza Adriana Fakhrani binti Pg Johri                            Yr 11G

Hj Muhd Izzuddin bin Hj Zaini                                                 Yr 11G

Alleyasmiza anak Bala                                                                  Yr 11B

(TIC : Mrs Agnes Tu & Cikgu Taib. Prizes : trophy + certificates.)

5    Peraduan Mari Bercerita 2017

5.1 Peraduan Mari Bercerita Peringkat Sekolah Rendah Senegara

2nd Runner-up    Dk Amirah Syahirunnisa’ binti Pg Hj Yahya                      Yr 6B

(Prizes : trophy, certificate + $300 cash award. TIC : Mdm Chong Sook Tin.)

5.2 Peraduan Mari Bercerita Peringkat Daerah Brunei Muara

2nd Runner-up    Dk Amirah Syahirunnisa’ binti Pg Hj Yahya                      Yr 6B

(Prizes : trophy, certificate + $300 cash award. TIC : Mdm Chong Sook Tin.)

6  Peraduan Pidato Bahasa Melayu Bagi Pelajar-Pelajar Bukan Melayu Sekolah-Sekolah Menengah Swasta Seluruh Negara Sempena Sambutan Jubli Emas KDYMM Paduka Seri

Baginda Sultan dan Yang Di-Pertuan Negara Brunei Darussalam Yang Menaiki Takhta was organized by the Chinese Community.

Category A (Yr 7 & 8)       2nd          Saadia Begum                                            Yr 7R

(Prizes : Cash award $300, trophy and certificate.)

Category B (Yr 9 – 11)       2nd          Shane Lim Kai Hern                               Yr 10G

(Prizes : Cash award $300, trophy & certificate.)

3rd           Shobene Sephia Andrew                Yr 10G

(Prizes : Cash award $200, trophy & certificate.)

(TIC : Ms Agnes Tu.)

Game Development online Training and Competition – Anyone can make a game

It is an online training and competition organized by SEAMEO Secretariat, Bangkok held from 10 Feb till 2 June 2017 with 72 submissions from schools in Brunei Darussalam, Cambodia, India, Indonesia, Malaysia, Philippines and Thailand.

3rd runner-up      Clement Joshua Dev                         Yr 8B

Owen Gabriel Tendencia Robles   Yr 8B

Chia Kah Cher                                    Yr 8B

(TIC : Mr Jesudass. Prizes : Cash award of USD100 (shared among the 3 students), certificates of Completion & Certificate of Recognition.)

The game will be published on the SEAMEO website (www.seameo.org) and in the report of The Game Development Online Training.)

8  Mangahigh Mathematics Online Competition 2017

470 students from Y4 – Yr 11 competed in the online competition.

167 students were awarded the gold medals for scoring 200 points and above.

25 students were awarded the silver medals with 150 – 1999 points.

38 students got the bronze medals for scoring 100 – 149 points.

9  PSSO/PSMO/SSMO (STEP Centre)

8.1 IMSO (International Maths & Science Olympiad) 2017

Tong Khai Shuen represented Brunei in the 14th International Mathematics and Science Olympiad (IMSO) 2017 held at NUS High School, Singapore from 20 – 24 Nov 2017.

She obtained a bronze medal (Matematics) and it was the only medal for Brunei.

8.2 PSMO (Primary School Maths Olympaid) 2017

Gold medal         Tong Khai Shuen                              Yr 6R

Consolation        Angevin Wong Huei Shinn           Yr 5R

(Prizes : medal & certificate.  TIC : Wong Chie Tiang)

8.3 PSSO (Primary School Science Olympaid) 2017

Consolation        Justine Leong Mei Jun                      Yr 6Y

(Prizes : medal & certificate.  TIC : Mr Peter Lee

Stem Challenge Competition

Champion                           Aaron Lau Wee Han         Yr 10E

(He outbeat the record of the programmed robot in a matter of few seconds. RTB interviewed him.  Prize : 1 chocolate hamper.TIC : Mrs Sherly)

10 The Queen’s Commonwealth Essay Competition 2017

Senior Category   Bronze Janis Siow Jeen Leng        Yr 10G

11  45th  International Letter Writing Competition for Young Prople 2017 was organized by the Postal Services Dept. The prize presentation was held on 28 Oct 2017.

2nd                          Jazreel Low Yi Wen                                          Yr 9G

3rd                          Candyce Liaw Chyia Chyi                                Yr 9G

(Prizes : certificate & cash award $)

Consolation         Jayden Ang Phei-Ern                                       Yr89B

(Prizes : certificate & cash award $50)

12           Bandarku Ceria dan Bandarku Bersih – Melukis dan Mewarna Drum

3rd        Nurul Hidayatul Najibah binti Hj Maiddin                  Yr 11B

Kelly Yung Sie Yee                                                             Yr 10G

Seth Xavier Leong Jie Lun                                                Yr 10G

Muhd Akmal Aqil bin Suhaidi                                          Yr 10B

Muhd Mujib Naufal bin Ajang Subhan                          Yr 10Y

Arina Zawani binti Mohamad Adam                              Yr 10Y

(TIC : Mr Tan Boon Chin & Mr Subing. Prizes : $120 worth of voucher.)

13 Bacathon Dewan Bahasa dan Pustaka

Champion           Muhammad Faris Hazwan bin Hj Hishamuddin                 Yr 6Y

Dk Amirah Syahirunnisaa’ bt Pg Hj Jaya Shahbani              Yr 6B

Aliah Nabilah bt Abdullah Mohd Masidin                              Yr 6G

(Prizes : Cash award $90 & some story books.)

14   CIPTA

14.1 Smart Junior

Consolation :      Candyce Liaw Chyia Chyi                             Yr 9G

Renee Li Rui En                                              Yr 9G

Nurul Afiqah binti Mohd Norillham         Yr 10E

(Prize : cash award of $200.  TIC : Mr Ivan & Ms Maxie)

14.2 Modifying or Creating a new product

Consolation        Wesley Onn Wei Rong                                   Yr 10G

(Prize : cash award of $200. TIC : Mr Ivan & Ms Maxie)

15 Inter-school Collage Making Competition – Theme : Flora and Fauna

Consolation        Verena Ling Sing Ing                                                       Yr 9G

Loo Hui Yun                                                                      Yr 10E

Dyg Mumtaz Hairun bte Hj Awg Momin                    Yr 10E

(Prizes : certificates and cups. TIC : Mr Ivan)

16 Majlis Sambutan 50 Tahun Penerbitan Majalah Mekar (1967 – 2017) dan Penyampaian Hadah Peraduan Menulis Karangan Majalah Mekar-Juara Pelajar 2017

Norul Amal Sarah Nadhirah binti Suanadi Sukardy of Y9B & Bong Ming Hui of Y11G are amongst the prize winners invited to attend the prize presentation on Sat, 25 Nov at Balai Sarmayuda, DBP @ 8 am.

17 Pertandingan “Qualifying Pitching” BEEs 2.0 is organized by CDD at Entrepreneurship

Village, UBD on 10 Oct. with 16 schools taking part. Final was held on 23 Nov. Theme for this year  : Innovation.

4th runner-up      Shannise Chong Jia Wen                                Yr 10B

Pang Jee Nee                                                      Yr 9G

Verena Ling Sing Ing                                        Yr 9G

Rachel Pang Yin May                                        Yr 9G

Muhd Danial Wafiq bin Hj Jumat                  Yr 9G

(Prizes : 1 trophy, cash $300 + certificates. TIC : Mrs Jane Huong & Ms Maxie)

Mrs Jane Huong was awarded the Most Persistent Teacher Certificate, a trophy and $50 cash.

18 NSW International Competitions for School

The competitions were jointly organised by the University of New South Wales and               Educational Testing Centre in 2017.

18.1 English

134 students from Yr 3 to Yr 11 participated in the NSW English Competition 2017 and the School was awarded with :

5 Certificates of High Distinction

17 Certificates of Distinction

52 Certificates of Credit

14 Certificates of Merit

46 Certificates of Participation

High Distinctions Achievers

Josclyn Wong Xin Yuan                  Yr 10E

Candyce Liaw Chyia Chyi             Yr 9G

Sabrina Teoh Se Nie                         Yr 9G

Katelyn Teoh Shu Hui                     Yr 7G

Amberly Tay Sie Jie                           Yr 6B (gold medalist)

18.2 Mathematics

162 students from Yr 3 to Yr 11 participated in the NSW Mathematics Competition 2017 and the school was awarded with :

3 Certificates of High Distinction

19 Certificates of Distinction

48 Certificates of Credit

16 Certificates of Merit

76 Certificates of Participation

High Distinction Winners

Aaron Lau Wee Han      Yr 10E (gold medalist)

Sii Shiaw Yeu                   Yr 9G

Katelyn Teoh Shu Hui   Yr 7G (gold medalist)

18.3 Science

145 students from Yr 3 to Yr 11 took part in the NSW Science Competition 2017 and the        school was awarded with:

3 Certificates of High Distinction

19 Certificates of Distinction

36 Certificates of Credit

16 Certificates of Merit

69 Certificates of Participation

High Distinction Winners

Aaron Lau Wee Han                               Yr 10E

Nicholas Chong Jia Cheng                    Yr 10E

Jayden Ang Phei Ern                              Yr 8B

18.4 Digital Technologies

28 students from Yr 4 to Yr 10 participated in the competition and the school was awarded with :

1 Certificate of High Distinction

3 Certificates of Distinction

8 Certificates of Credit

16 Certificates of Participation

High Distinction Winner

Jayden Ang Phei Ern                              Yr 8B (gold medalist)

19  Australian National Chemistry Quiz

48 students sat for the ANCQ in July 2016 and the result was only released on 25 July 2017.  The school was awarded with :

4 Certificates of High Distinction Excellence

5 Certificates of High Distinction

11 Certificates of Distinction

7 certificates of Credit

21 Certificates of Participation

High Distinction Excellence Winners

Yeo Yeo Chiew                                   Yr 11E ‘16

Su Yee Shien                                       Yr 11G ‘16

Megha Santhosh Kumar                Yr 11E ‘16

Pravenash Sathiyamoorthie          Yr 11E ‘16

High Distinction Winners

Abhinav George Basil                      Yr 11E ‘16

Khoo Jay Shen                                  Yr 11G ‘ 16

Kelvin Kong Kai Wen                      Yr 11G ‘16

Shoaib Mohammed Shariff            Yr 11G ‘16

Andrew Tiong Jia Siang                  Yr 11G ‘16

20  3rd Brunei Chinese Language Essay-Writing Competition

Category C – Yr 5 Level

2nd                          Lim Jia Hong      Yr 5B

(Prizes : Cash award $150, a trophy and certificate. TIC : Mrs Lisa Chan)

21 HSK Chinese Profiency Test, 2016

The prize presentation was held on 18 Jan 2017 at CHMS.

High Distinction   Jeffery Hau Kee Liang  Yr 4B

Shannise Chong Jia Wen             Yr 10B

 

AWARDS TO TEACHERS AND STUDENTS

Long Service Award

These staff received their Long Service Award during the Annual Speech Day held on 26 November 2017.

30 years                Hjh Normah Aziz                                             Sec Teacher

25 years                Stella Low Kui Min                                           HoS (LP)

25 years                Rose Chin Moi Kui                                           Principal’s Secretary

25 years                Lim Siok Eng                                                      Bursar

20 years                Mr Wong Tee Sen                                             HoS (UP)

20 years                Mr Antvan Jesudass                                        Sec Teacher cum HoD(IT)

20 years                Hjh Noraini binti Hj Metusin                        Lower Pry Teacher

15 years                Mrs Caroline Jesudass                                     Sec Teacher

15 years                Lisa Hua Miew Luang                                    Mandarin Teacher

10 years                Ms Louisa Ak Rayong                                     Sec Teacher

10 years                Mdm Chong Sook Tin                                     Upper Pry Teacher

Anugerah Penghargaan Hari Guru

Dr Chong Ah Fok was awarded the “Special Mention Award” by the Ministry of Education on Teachers’ Day at ICC on 26 Sept.

3  Rotary Best Teacher Award 2016

Mr Low Fot Tet was nominated by the school to receive the Best Teacher Award for 2016, having served the school for 19 years in the Lower Primary.  He received a certificate, a gift and cash            award of $200 at Orchid Garden Hotel on Sunday, 12 March.

4  Rotary Best Student GCE “O” Level 2016

Su Yee Shien was selected as the best GCE “O” level student by Rotary Club and she received a certificate, a gift and a cash award of $200 on Sunday, 12 March at

Orchid Garden Hotel.

5  Teachers – Special Recognition

5.1 Mrs Mudasir Kaleemuddin Shariff – for enabling two of the top students to achieve the Outstanding Achiever Award: Two Top Ten in the World and one Top in Brunei in Mathematics D in               GCE “O” Level 2016.

5.2 Mrs Jane Huong – for enabling one of the top students to achieve the Outstanding Achiever Award : Top Ten in the World and Top in Brunei in PoA in GCE “O” Level 2016.

5.3 Ms Rosemary Ong – for enabling one of the top students to achieve the Outstanding                Achiever Award : Top Ten in the World in Additional Maths in GCE “O” Level 2016.

5.4 Mrs Celia Binoy – for enabling one of the top students to achieve the Outstanding Achiever Award : Top in Brunei in English Literature in GCE “O” Level 2016.

5.5 Mrs Karen Chin – for enabling one of the top students to achieve the Outstanding Achiever Award : Top in Brunei in Computer Studies in GCE “O” Level 2016.

Cambridge Outstanding Achiever Awards (GCE “O” Level 2016)

4 of our Yr 11 2016 students were awarded the Cambridge outstanding achievers awards    on 2 May 2015 by the Ministry of Education.

1  Best Across 8 Cambridge O Level : 3rd                        Yeo Yeo Chiew                     Yr 11E’16

2 Best Across 7 Cambridge O level : 1st                          Su Yee Shien                         Yr 11G’16.

2nd                          Andrew Tiong Jia Siang      Yr 11G‘16

3 Top Ten in the World in Maths (Syllabus D) :            Su Yee Shien                          Yr 11G’16

Andrew Tiong Jia Siang      Yr 11G‘16

4 Top Ten in the World in Additional Maths :                Su Yee Shien                          Yr 11G’16

4 Top Ten in the World in PoA :                                         Su Yee Shien                         Yr 11G’16.

5  Top in Brunei Darussalam in Maths (Syllabus D)     Su Yee Shien                         Yr 11G’16

5.6.6Top in Brunei Darussalam in PoA :                          Su Yee Shien                        Yr 11G’16

5.6.7Top in Brunei Darussalam in English Literature:  Yeo Yeo Chiew                    Yr 11E’16

5.6.8 Top in Brunei Darussalam in Computer Studies : Shoaib Mohd Shariff         Yr 11G’16

5.7  Anugerah Pelajar Cemerlang Sekolah-Sekolah Rendah dan Menengah Swasta senegara       Kementerian Pendidikan BD Tahun 2016

5.7.1 48 PSR pupils who obtained 5As received the Pelajar Cemerlang Awards from MoE on 20 May 2017 at ICC.

5.7.2  GCE “O” Level 2016 (best 6 subjects including English and Malay) not more than 12             units

12 students received the Pelajar Cemerlang Awards from MoE on 20 May 2017 at ICC.

Yeo Yeo Chiew                                   Yr 11E   9A*                                         (6)

Su Yee Shien                                       Yr 11G  7A* 2A2                                (6)

Andrew Tiong Jia Siang                  Yr 11G  7A* 2A2                                (6)

Ling Yu Siong                                    Yr 11E   6A* 2A2                                (6)

Megha Santhosh Kumar                 Yr 11E   6A* 2A2                                (6)

Cheah Kah Kuan                               Yr 11G  6A* 1A2 1B3                       (6)

Shoaib Mohammed Shariff            Yr 11G  4A* 4A2 1B3 1C5               (8)

Dickson Png Zhen Seng                  Yr 11G  3A* 4A2 1B3                       (9)

Ibrahim bin Hj md Yussop            Yr 11G  3A* 3A2 1B3 1B4 1C5      (9)

Kelvin Kong Kai Wen                      Yr 11G  2A* 4A2 1B3 1C6               (10)

Clyde Chen Yi Jun                            Yr 11G  2A* 2A2 3B3 1B4               (12)

Nur Fatin Hamimah bt Hj Suhaimi Yr 11Y  2A* 2A2 2B3 1C6          (12)

5.8 Hadiah Pelajar Cemerlang Mata Pelajaran Bahasa Melayu dan Kesusasteraan Melayu Peperiksaan GCE Peringkat “O” Dan “A” Level 2016

Yeo Yeo Chiew of Yr 11E 2016 was awarded “Hadiah Pelajar Cemerlang” on 24 Aug 2017 by Dewan Bahasa dan Pustaka for achieving A* in Bahasa Melayu in the GCE “O” Level 2016.

5.9 DUX of the School

Farah Sabrina binti Mohammad Saiful of Yr 11E is the DUX of the School for 2017.  She is a student councilor and an exemplary student who takes initiative and puts in sincere efforts. She is well-mannered, polite, trustworthy, humble, generous and kind-hearted. She is a good team leader who cooperates with others and always tries to do her work with perfection. She is always ready to go the extra mile to help those in need.

5.10 Hwa Chong International School Scholarship 2017

5.10.1 Yeo Yeo Chiew of Yr 11E, Su Yee Shien and Andrew Tiong Jia Siang of Yr 11G were awarded scholarships to continue their studies (2 years) in IB course at Hwa Chong International School in Singapore. The scholarships cover their school fees, food, accommodation and laundry.

5.10.2  Andrew Wong Ling Yung of Yr 11E in 2014 scored 44/45 in his IB Course at Hwa Chong International School. (He was awarded the HCIS scholarship to continue his IB education in Singapore in 2015.)

5.11        Father William Marshall Memorial Award 2017 (service to others)

Sec Section           Yashpreet Singh                Yr 11E

Pry Section          Ariel Pong Jia Ying           Yr 6Y

5.12        Dato Kong Memorial Awards 2016 (for Best Improvement)

Sec Section           Ak Muhamad Syazwi Azizan bin Pg Samayuda   Yr 9B ‘16

Pry Section          Aaron Cheong Jun Kit                                                     Yr 5B ‘16

5.13        Dato Kong Memorial Prizes 2016 (for Best CV Student)

Sec Section           Su Yee Shien                                                                       Yr 11G’16

Pry Section          Joseph King Teck Shen                                                    Yr 6Y’16

5.14        Kindness Award 2017

As an effort to promote kindness in the school, Dr Jane Yapp initiated the Kindness Award and donated the trophies on a yearly basis.

Level 1                  Jackson Lai Jen Long                                        Yr 1B

Level 2                  Swati Sayanti Das                                             Yr 2G

Level 3                  Ang Wei Ern @ Eason                                      Yr 3Y

Level 4                  Wong Si Qi                                                          Yr 4Y

Level 5                  Shaw Wen Yi                                                      Yr 5R

Level 6                  Nur Hannani Syauqina binti Hasmawi    Yr 6B

Level 7                  Grabriella Huang Bao Yi                                Yr 7Y

Level 8                  Nadia binti Firdaus                                          Yr 8B

Level 9                  Rebecca Sharon Christopher                         Yr 9G

Level 10                Ma Aaliyah Marielle C Angel                       Yr 10Y

Level 11                Farah Sabrina binti Dr Mohamad Saiful   Yr 11Y

5.15        Sesi Program Gifted Education

5.15.1     Awang Muhammad Hafiz Muizzuddin bin Hj Hishamuddin of Yr 9G was one of the 6 students selected to represent Brunei in the 6th ASEAN Plus Three Junior Science Odyssey (APT JSO) FPT University, HOA LAC High-Tech Park, Hanoi, Vietnam from 10 to 15 July.

6. BURSARY AWARDS 2017

6.1  Rotary Club Bursary Awards 2017

Six students from the school were awarded the Rotary Club Bursary Awards 2017.  The awards covered the said students’ school fees. The cheque of B$8,520 was presented to the Principal at Orchid Garden Hotel on Sunday, 12 March.

  1. i) Ong Yong Herng                              Yr 11G                  $ 1,440
  2. ii) Rinoa Vun Hui Jun                        Yr 11G                  $1,440

iii)           Jestical Danial                               Yr 10B                   $ 1,350

  1. iv) Wong Pei Zhi                                  Yr 8R                    $ 1,740
  2. v) Evan Kuai Wenglei                          Yr 8Y                    $  870
  3. vi) Doressa Chua Lee Ying                Yr 6R                     $ 1,680                  $8,520

6.2  Mr Stanley Lim of Borneo United continued to sponsore 4 of our needy students for a year’s school fees.

  1. Ryan Lim Ming Shun                      Yr 11G                  $1,920
  2. Jennifer Chua Zheng Li                   Yr 7Y                     $1,740
  • Loo Hui Xuan                                    Yr 7B                     $1,740
  1. Lim Wei Qin                                       Yr 5Y                     $1,680                   $7,080

6.3   Mr Micheal Chang of HSE sponsored three needy students for the 5th year.

  1. Peter Wong Joon Sheng                  Yr 10B                   $1,800
  2. ii) Albert Wong Qin Yao                  Yr 8B                     $1,740

iii)           Lucius Wong Joon Kie               Yr 6Y                     $1,680                   $5,220

  • Baiduri Bank Scholarship 2017
  1. i) Loo Hui Yun                                 Yr 10E                   $1,920                   $1,920

6.5  Mrs Janet Koh of Aircat Forwarding continued to sponsor Loo Weng Cheng of Yr 8B              ($1,740) for a year’s school fees.

6.7  Dr Hilda Ho Ming Choo Grajewski sponsored Jacqueline Chua Zheng Tze of Yr 5G for a year’s school fees ($1,680).

6.8  Mr Teng Chee Khiong of TCY Motors sponsored 2 needy students as follows :

  1. i) Wong Yi Xuan                             Yr 4R                     $1,680
  2. ii) Billy Chong Wen Jie                 Yr 6G                     $1,680                   $3,360

6.9  The Singapore Association sponsored Lim Wei Yin of Yr 6R for a year’s school fees ($1,680).

6.10 Mr John Lee sponsored Felix Huong Nai Xuan of Yr 8R for a year’s school fees ($1,740).

6.11  CfCB sponsored Daryl Ong Lixian of Yr 6R for $1,260 and Justin Yong Wei Li of Yr 6B for $840 to cover part of their school fees.

6.12  Two students were sponsored under Michael Chin’s Fund for the year 2017

  1. i) Jeff Wong Yu San                              Yr 9G                     $  450
  2. ii) Ryan Lee Jiu Sheng                         Yr 3Y                     $ 1,680                  $2,130

 

ANALYSIS OF PSR 2017 RESULTS

PSR analysis 2017